Jubileuszowy XXV Festiwal Chórów i Zespołów Śpiewaczych w Walcach

b_0_120_16777215_00_http___gokwalce.pl_images_Zespoły_nd_37.JPGTegoroczny Festiwal Chórów i Zespołów Śpiewaczych Mniejszości Niemieckiej w Walcach odbył się w dniach 19 i 20 listopada 2016 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach. Obchodził on w tym roku swój 25. letni jubileusz, na którym nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu, który pokrojony został wspólnie przez wójta gminy Walce Bernarda Kubata i sekretarz TSKN Zuzannę Donath-Kasiura oraz wicemarszałka województwa opolskiego Romana Kolka. Festiwal należy do jednych z najstarszych imprez kulturalnych mniejszości niemieckiej, który daje możliwość chórom i zespołom do prezentacji ich niemieckiego dorobku artystycznego. Jest także okazją do sprawdzenia swoich możliwości na tle innych grup, które pielęgnują tradycję niemieckich pieśni i śpiewów.


Pierwszego dnia festiwalu na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach przed licznie zgromadzoną publicznością prezentowały się chóry, następnego dnia zaś zespoły śpiewacze, które oceniane były przez jury, w składzie: Ingryda Salamon – przewodnicząca,   Herbert Niedziela oraz Tadeusz Eckert. Festiwal prowadzony był przez konferansjera zarówno w języku niemieckim jak i polskim.
W sobotę, 19 listopada zaprezentowało się siedem chórów, które przyjechały do Walec z całego województwa. Drugiego dnia w niedzielę 20 listopada sala widowiskowa w GOKu rozbrzmiewała głosami 23 zespołów śpiewaczych.  
W kategorii chórów przyznano następujące miejsca:
I miejsce :  „ Brosci Chorus” – Brożec
II miejsce: „Krappitzer Chor” – Krapkowice, „Bel Canto” – Polska Cerekiew oraz „Canthabiles” – Kąty Opolskie
III miejsce: : „Heimatklang” – Kłodnica
Wyróżnienie otrzymały chóry: „DFK Tarnau“ – Tarnów Opolski oraz Glogovia – Głogówek.
Tego samego wieczoru pan Hubert Prochta  za działalność na rzecz kultury otrzymał specjalne wyróżnienie.

W kategorii zespołów śpiewaczych przyznano następujące miejsca:   
I miejsce: Ligockie Wrzosy – Ligota Prószkowska
II miejsce ex aequo: Kupskie Echo – Kup,  Frohsinn – Leśnica oraz Przysieczanki - Przysiecz
III miejsce ex aequo: Cantate – Czarnowąsy, Dobrzenianki – Dobrzeń Wielki
Wyróżnienia otrzymały: Dzióbki – Ozimek, Echo – Kamień Śląski oraz Walczanki – Walce.
Docenione zostały: Kosorowiczanki – Kosorowice, Oppelner Mädels – Ozimek-Antonów, Rozśpiewane Serca Opolszczyzny – Rozwadza.
Za udział nagrody otrzymały : Bolko Gruden Melodie – Opole, Die Salzfoster – Solarnia, Echo Krośnicy - Krośnica, Freundschaft – Zdzieszowice, Frohsinn – Ujazd, Heidi – Ozimek, Heimatglocken – Kotórz Mały, Körnitzer Stimme – Kórnica, Wengerner Echo – Węgry, Zum Singen Geboren – Chocianowice, Heimatmelodien – Walce.
Każdy z prezentujących się zespołów i chórów otrzymał nagrodę pieniężną oraz pamiątkowy dyplom i statuetkę. Podczas narady jury, w niedzielę 20 listopada odbył się dla publiczności Festiwalu koncert Edwarda Simoni, gwiazdora niemieckiej estrady, grającego niemieckie przeboje w  aranżacji na fletnię Pana oraz na skrzypcach, czym umilił publiczności czas oczekiwania na werdykt jurorów.   

Przedsięwzięcie zorganizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec.

 

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1

Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe

2010 (C) Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe w Leśnicy